Seminarium „Bioróżnorodność nad Liwcem”

Fotorelacja https://www.facebook.com/LokalnaGrupaDzialaniaBadzmyRazem/posts/2326319194140163?__tn__=K-R

27 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie odbyło się seminarium  podsumowujące projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem”, które obejmowało zagadnienia merytoryczne: „Co to jest bioróżnorodność?” „Szanse dla Doliny Liwca płynące z zachowania różnorodności biologicznej”, „Różnorodność biologiczna na talerzu i w medycynie”, „Rola pszczół”. Podczas niego nastąpiło też uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym ogłoszonym w ramach projektu oraz miała miejsce prezentacja wydawnictwa poprojektowego.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Biura LGD „Bądźmy Razem” Małgorzata Szeja, która koordynowała realizację projektu i poprowadziła kończące go seminarium. Ze strony gospodarzy gości powitali: Dyrektor szkoły Jacek Nowotniak i Wicedyrektor ZSP Joanna Gołębiewska–Kokoszka. Zgodnie z programem publiczność wysłuchała wystąpień eksperckich Magdaleny Cyrych (zagadnienia bioróżnorodności, szanse dla Doliny Liwca płynące z bioróżnorodności), Arkadiusz Pachnik (rola pszczół) i Bogusława Abramowska (bioróżnorodność na talerzu i w medycynie).

Następnie osoby wyróżnione w konkursie odebrały piękne nagrody rzeczowe (akcesoria elektroniczne, plecaki LGD, gry planszowe „Bądźmy razem!”, praktyczne gadżety promocyjne).

Nagrodzone zostały:

I miejsce: Justyna Jaglińska, „Obietnica” – ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie,

II miejsce: Malwina Sęk, „Zachód słońca nad Liwcem” – Szkoła Podstawowa w Korytnicy,

III miejsce: Aleksandra Zalewska, „Uroki rzeki Liwiec” – Szkoła Podstawowa w Korytnicy,

Wyróżnienie: Maria Jaszczur, „Zakola rzeki Liwiec” – Szkoła Podstawowa w Korytnicy.

Praktyczne gadżety promujące LGD „Bądźmy Razem”, publikacje oraz pisemne podziękowania trafiły także w ręce nauczycielek przygotowujących uczniów do konkursu (Teresa Jaszczur z SP w Korytnicy, Magdalena Cyrych z ZSP w Węgrowie), do szkół zaangażowanych w projekt (ZO w Bielanach, ZSP w Łochowie, ZSP w Sadownem, I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, ZSP w Węgrowie) i do wolontariuszy (Andrzej Rostek, Małgorzata Lipka-Chudzik, Natalia Zaleska).

Założenia projektu i informację o publikacji „Bioróżnorodność nad Liwcem” przedstawiła zebranym Małgorzata Szeja. Każdy z uczestników seminarium otrzymał naszą broszurę. Ponadto jest ona dostępna do pobrania na stronie  w formie http://www.lgdbadzmyrazem.pl/wydawnictwa/PDF.

Uczestnicy seminarium mogli również  obejrzeć kolekcję ziół i różne pszczele pożytki oraz mogli skosztować potraw regionalnych (miody i miodolady z Pachniczówki, różne gatunki chleba wypiekanego wg tradycyjnych receptur z lokalnych piekarni, sery zagrodowe, twarogi, wysokiej jakości wędliny bez chemicznych dodatków, pyszny olej rzepakowy tłoczony na zimno, konfitury).

Krótko o projekcie

Projekt realizowany był na całym obszarze LGD „Bądźmy Razem” z mieszkańcami gmin członkowskich od maja do listopada 2019 r. i obejmował moduły: ekowarsztaty w czterech miejscowościach nt. bioróżnorodności i szans rozwoju obszarów wiejskich, jakie ona daje oraz roli pszczół, konkurs fotograficzny „Skarby bioróżnorodności nad Liwcem”, inwentaryzację pasiek i gospodarstw ekologicznych, wydanie broszury poprojektowej oraz seminarium podsumowujące.

Warsztaty popularyzujące bioróżnorodność, pszczelarstwo i odnowę wsi  były zorganizowane w Węgrowie, Łochowie, Sadownem i Bielanach. Grupą docelową była młodzież. Warsztaty obejmowały: 1. podstawową wiedzę dotyczącą bioróżnorodności, czy bioróżnorodność dotyczy miast, motywy ochrony bioróżnorodności, wiedzę o faunie i florze Doliny Liwca, informacje o bioróżnorodności w rolnictwie. 2. wyjście w teren w celu obserwacji bioróżnorodności. Prowadziła je Magdalena Cyrych. Łącznie wzięło w nim udział ponad 100 osób, w większości ze szkół ponadpodstawowych. Konkurs fotograficzny adresowany był do uczniów kl. 7 – 8 szkół podstawowych i do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 9934, 50 zł. Całkowita wartość projektu: 13079,96 zł.

Nasze podziękowania za pomoc w realizacji projektu otrzymują:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie,

I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem,

Zespół Oświatowy w Bielanach,

oraz:

Natalia Zaleska – za fotografie,

Adrian Pachnik – za fotografie i materiał merytoryczny o pszczołach,

Andrzej Rostek – za materiał merytoryczny o pszczołach, fotografie i materiał

informacyjny o węgrowskich pszczelarzach.

 

Zdęcia LGD BR – Małgorzata Lipka-Chudzik