Rozpoczęcie działań w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Młodzi Lokalni Liderzy”

Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem” rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu współpracy, którego liderem jest Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”, a zagranicznym partnerem LGD „NEMUNAS” z Litwy. Projekt, na który umowa została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku 9 stycznia br.,  nosi nazwę „Young Local Leaders (Młodzi Lokalni Liderzy)”. Jego celem jest podniesienie aktywności mieszkańców na rzecz rozwoju kapitału społecznego. Projekt kierowany jest do młodzieży w wieku 16 – 23 lata i będzie przebiegał w trzech etapach:

 1. Pierwszy etap projektu odbędzie się w terminie 04 – 13 lipca 2018 r. na terenie SLGD „Tygiel Doliny Bugu” w miejscowości Nowe Litewniki w gminie Sarnaki, gdzie młodzież zostanie zakwaterowana w Ośrodku Wypoczynkowym, „Relaks – Perła Serpelic”.
 2. Drugi etap projektu odbędzie się w terminie 27 lipca – 05 sierpnia 2018 r.
  na Litwie, na terenie LGD „Nemunas” w miejscowości Smalininkai,
  gdzie młodzież zostanie zakwaterowana zostanie w akademiku.
 3. Trzeci etap projektu będzie realizowany w 2019 r. w terminie 17 – 26 lipca 2019 r. na terenie LGD „Bądźmy Razem” w miejscowości Miedzna, natomiast młodzież zostanie zakwaterowana w internacie ZSP w Węgrowie.

Każdy z etapów rozpocznie się wcześniejszym spotkaniem przygotowującym uczestników do projektu.

Podczas każdego etapu projektu uczestnicy będą uczestniczyć w zajęciach w formie warsztatów, gier i zabaw, dzięki którym poznają metodę Organizowania Społeczności Lokalnej (nowatorską metodę pracy środowiskowej), którą będą mogli wykorzystać w swoim środowisku zamieszkania do aktywizacji mieszkańców.

W  ramach pierwszego etapu projektu na terenie SLGD „Tygiel Doliny Bugu” powstaną meble z europalet oraz nasadzenia roślin w formie czterech ogrodów (wiosna, lato, jesień, zima). Zaplanowano ponadto następujące warsztaty:

 • Coś z niczego – recyklingowa pracownia – 12 h;
 • „Naturomania – festiwal ogrodowych inspiracji” – 12 h;
 • „Szkoła Lokalnego Lidera”- 28 h;
 • „Lider Lokalny w Działaniu”- 12 h;
 • „Poznajemy się lepiej” – 12 h.

 

W ramach drugiego etapu projektu na terenie LGD „Nemunas” na Litwie uczestnicy uporządkują przestrzeń publiczną: zbudują altanę, kominek oraz wykonają nasadzenia roślin. Miejscem realizacji projektu będzie miasteczko Smalininkai na Litwie.

W ramach trzeciego etapu projektu w 2019 r. na terenie Stowarzyszenia – LGD „Bądźmy Razem” powstanie plac rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnością. Miejscem realizacji projektu będzie  Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznie.

Na wszystkich uczestników będą czekały różne ciekawe zajęcia sportowe i kulturalne (zawody sportowe, gry, program kulturalny). Ponadto będą organizowane wycieczki, spływy kajakowe, gra w paintball, wyjazdy na basen i do kina, dyskoteki i inne zajęcia rekreacyjne.

Uczestnictwo w projekcie będzie bezpłatne. W ramach projektu zapewniamy nocleg, wyżywienie, transport oraz ubezpieczenie. Nabór do projektu ruszy  w marcu 2018 r.