Warsztaty kulinarne w Grębkowie

Realizowany przez nas projekt współpracy pn. „Kuchnia nas łączy” przynosi pozytywne efekty i inspiruje innych do działania 👏

W czwartek, 9 września Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie zorganizowała warsztaty kulinarne podczas spotkania „Dziedzictwo smaków”. Wśród współorganizatorów znalazło się Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”. Warsztaty poprowadziła pochodząca z Podlasia znawczyni kuchni regionalnej – Joanna Jakubiuk. Przygotowała gąszcz (rodzaj gęstego sosu, konfitury) z żurawiny z dodatkiem jabłek i gruszek oraz… gruszkardę 😮, czyli musztardę przygotowaną z gruszek, bez dodatku gorczycy. Oba sosy zostały przygotowane na podstawie przepisów z książek, na których bazowaliśmy podczas realizacji projektu – „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądko z 1783 r. oraz odręczne zapiski pochodzącej z Proszewa (dzisiaj gmina Grębków) Marcjanny z Jawornickich Oborskiej z 1825 r. Prowadząca podzieliła się także z uczestnikami różnymi ciekawostkami i trikami przydatnymi podczas gotowania. Pokaz kulinarny poprzedziła prelekcja dr. Mirosława Roguskiego na temat kuchni staropolskiej i autorów wyżej wymienionych książek. Wszyscy uczestnicy otrzymali od nas fartuchy kuchenne z międzynarodowego projektu współpracy pn. „Kuchnia nas łączy”.

Organizatorom gratulujemy zorganizowania ciekawego spotkania! Cieszymy się, że nasz projekt został tak pozytywnie odebrany i zainspirował do przygotowania podobnego spotkania w lokalnej społeczności.

Więcej 👇